pátek 13. ledna 2017

Co právě čtu #6


Zdravím všechny. Tak jsem tak seděla u PC a snažila se spřátelit se svoji novou čtečkou a tak jsem si říkala, že aby mě měla ráda a dlouho mi sloužila, chce to hned nové knihy. Takže jsem neváhala a pořídila si rovnou dvě. Nejprve Seznam mrtvý, na který je již připravená recenze a Sirotka č.8,kterého bych Vám chtěla trochu blíže představit. Není to jen tak obyčejný příběh. Je inspirovaný skutečností a skutečnými událostmi z dávných dob, kde Židi(židi) nebyli ještě surově vyvražďováni A.Hitlerem. Co si kniha ze skutečných událostí převzala, se dozvíte o trochu dále…

Kim Van Alkemade postavila příběh do roku 1919 kdy se hlavní hrdinka, teprve čtyřletá, Rachel ocitá se svým starším bratrem v židovském sirotčinci pro nejmenší. Vzhledem k věku jejího bratra byli po strašlivé rodinné tragédii od sebe násilím odtrženi. Následky si budou oba dva nést celý svůj život. Rachel se stává obětí pokusů mladé a prosperující mladé lékařky, která se neváhá ke svým experimentům použít i naprosto zdravé dívky, jako byla třeba Rachel. Nikdo si nedokázal představit, že budoucnost této mladé dívky je nadobro zničena. Nebo alespoň její většina…

Kniha nám každou kapitolu ukazuje jinou část Rachelinina života. Střídají se nám zde příběhy z doby, kdy byla mladá holčička a přežívala ,,experimentování“ s dobou, kdy se téměř již jako padesátiletá žena stará v židovském domově pro seniory o nemocné. Zatímco tato část života je psána Ich formou tak příběh malé holčičky je naopak psán formou Er. Celkem zajímavé a působivé. Celkově na mě kniha teď působí emočně velice silně, možná až moc….

No a které že části, jsou inspirované skutečností? Kim Van Alkemade v roce 2007 prováděla svůj vlastní výzkum o historii její židovské rodiny. Díky tomuto výzkumu se se ji do ruky dostaly mnohé materiály, které ji více a více dokázaly pospat život, který zde prožívalo nejedno sirotčí dítě. Autorka tedy například ve svém příběhu popsala skutečné experimentování na dětech a to celkem na osmi. Jak to zjistila? Našla stvrzenku o koupi osmi paruk, pro osm nemocných dětí….


Autorka se nebála použít i některá skutečná jména z historie. Například doktor Hess je, tedy spíše byla, skutečná osoba ze sirotčince, která se starala o zdraví dětí.  On sám prováděl výzkumy, které se týkaly podvýživy. Dokonce i mnohé osudy vedlejších hrdinů jsou inspirovány životy lidí, kteří v té době žili.

Nevím co si o tom myslíte vy, ale pro mě je to celkem fascinující jak dokázala autorka spojit ze začátku nespojitelné a nebála se tématu tak kontroverzního, díky kterému získala můj obdiv….

Určitě bych neměla zapomenout na porovnávání obálek knihy. Když se na ně podíváte, jsou každá jiná a přesto každá přesně vystihuje to co má. Mně osobně se více líbí zahraniční práce svojí jednoduchostí. Není potřeba nic dodávat. Dětské botičky jsou pro mě silným emočním tahákem…



Také Vám přijde autorčin výzkum zajímavý a to propojení fascinující?

Katy




 
ANOTACE

Roku 1919 byla tehdy čtyřletá Rachel Rabinowitzová umístěna do židovského sirotčince pro nejmenší děti, v němž doktorka Solomonová prováděla experimenty na jeho chovancích. Doktorka Solomonová podrobila Rachel experimentální léčbě ozařováním rentgenovými paprsky. Díky ní si lékařka vysloužila odbornou reputaci, ale současně vystavila riziku zdraví holčičky. Nyní, v roce 1954, je Rachel zdravotní sestrou v domově pro židovské seniory, kam přichází již zestárlá doktorka Solomonová a stává se její pacientkou. Rachel si uvědomuje, jakou moc má nad nyní nemohoucí lékařkou, a podrobuje ji vlastnímu nebezpečnému experimentu. A dříve než skončí jedna noční služba, bude Rachel postavena před volbu mezi odpuštěním a pomstou...

16 komentářů:

  1. Tak to bude asi docela silny pribeh, je to jen o tom jak delala experimenty a nebo je to i svym zpusobem poucne? Ja jen,ze bych na to nemel zaludek....

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to veli ce silný příběh a vůbec nechápu, jak se něco podobného mohlo vůbec dít. POslední dobou mám štěstí na knihy založené dle skutečné události. Tento román opravdu stojí za přečtení!

      Vymazat
  2. Jsem hrozně zvědavá na tvou recenzi, do knihy se chci určitě pustit :)
    Měj se krásně

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Také jsme zvědavá, není vůbec lehké na takovou to knihu recenzi psát :)
      Také :)

      Vymazat
  3. Na tuhle knihu se také chystám. Jsem zvědavá, jak se bude líbit a budu očekávat recenzi :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kniha se mi opravdu líbila, jen nestíhám psát recenze, moc učení, nicméně ji jen a jen doporušiji na holý pupek :)

      Vymazat
  4. Knížku neznám, ale vypadá docela zajímavě, takže se těším na tvůj názor po dočtení :) Měj se krásně :)

    OdpovědětVymazat
  5. Tuhle knížku mám objednanou a nemůžu se dočkat!

    OdpovědětVymazat
  6. Kniha mě zaujala při vydání pochopitelně obálkou, je skvělá. Ráda bych si ji jednou přečetla :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já jsem na první pohled myslela, že je to příběh z druhé svtěové války, kdy děti měly kufříky, tak jsem se obávala, ale nakonec je z toho úplně jiný příběh a přesto tak silný...

      Vymazat
  7. Na tuhle knížku se také chystám, jsem zvědavá, jaká bude :)

    OdpovědětVymazat
  8. Fascinující a děsivé. Knihu si pravděpodobně obstarám, dost jsi mě navnadila. Nějak mi unikla a neměla jsem doteď o její existenci tušení.

    Gabux

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Musíš to napravit, opravdu stojí za přečtení! Je to silný příběh, takže člověk musí být emocionálně ok.

      Vymazat