čtvrtek 3. srpna 2017

Kriminální příběh 2v1 aneb Ženy a lži - Naďa HORÁKOVÁZdravím všechny své příznivce a čtenáře mého blogu. Tentokrát přicházím po opravdu delší době s recenzí na českou detektivku s celkem vystihujícím názvem Ženy a lži. Na této Původní české detektivce se podílela úspěšná 55letá česká spisovatelka Naďa Horáková, která má ve své kariéře několik více než úspěšných knih. Autorka Horáková se krom psaní knih podílí také na scénáři k seriálu Policie Modrava. To je myslím si, poměrně impozantní. Ženy a lži byly vydány již v roce 2005 pod taktovkou nakladatelství Rubico s poměrně odstrašující obálkou. O mnoho let později si knihu vzalo pod své křídla nakladatelství MOBAa přineslo ji tak v 2.vydání s o poznání povedenější obálkou….


V místní škole byla za záhadných okolností bez zjevných motivů zavražděna adeptka na novou zástupkyni ředitele profesorka Kalužová. Přestože si na její místo brousilo zuby několik učitelů a většina z nich měla také své osobní důvody, proč profesorku Kalužovou nesnášet, nenašel se mezi nimi nikdo, jenž by neměl alibi, případně skvělé odůvodnění, proč tento zločin nespáchat. Policie nasadila na místo Kalužové volavku v podobě mladého začínajícího policisty Adama Vojíře, který se má díky své nové identitě infiltrovat přímo do učitelského sboru a získat tak chybějící informace, což ale v ženském kolektivu plném drbů nebudete zas tak lehké.


Vilma Hradilová je žena se smíšenou povahou slečny Marplové a Meryl Streep ve filmu Ďábel nosí Pradu. Komplikovaná, zabijácká a především chytrá a smyslná dáma, navíc učitelka. Především je to velice blízká kamarádka policisty Vojíře a rozhodne se mu pomoci v jeho pátrání po možném vrahovi. Adam ale bohužel nemá v té chvíli ani potuchu o tom, že je Vilma úzce spojená s každým možným podezřelým v případě zavražděné učitelky, včetně čerstvého vdovce pana Kaluži. Rozhodne se Adam nahlásit na stanici podezřelé Vilmino chování či uvěří všem ženským lžím, jenž mu jsou předhazovány jako zákusky?


Ač se to na první pohled nemusí zdát, kniha Ženy a lži je vlastně kniha 2v1. Ukrývá v sobě totiž na sobě dva poměrně nezávislé, ale i tak působivé kriminální příběhy. Zatímco se první odehrává ve školském prostředí a řeší se vražda adeptky na zástupkyni ředitelky, ve druhém se přesuneme do malé ladovské vesničky, ve které se oslava kulatin a zásnub přemění doslova v rodinnou tragédii. Po přečtení prvního příběhu se nenásilně přesuneme do příběhu druhého tak rychle, že si to vlastně ani v první chvíli neuvědomíte. Za vše může absence jakéhokoliv členění příběhu na kapitoly či části.

Nebudu lhát, bylo to poměrně otravné. Že se ocitám v jiné situaci mi napověděl pouze existující oddělený následující odstavec. Doposavad jsem se setkala v členění kapitol se vším možným, ale toto bylo pro mě opravdu nové a již bych se s tím setkat opravdu nechtěla. A proto přechod z jednoho případu na druhý je zjevný jen díky měnícím se vedlejším postavám.

Když zpětně porovnám oba případy související s Vilmou Hradilovou, ano ta ženská je vážně všude, druhý vyhrává pro svoji nápaditost a především překvapivost na celé čáře. Na rozdíl od první části měl příběh hlavu a patu. Žádné zbytečné řečičky navíc a šel přímo k tomu hlavnímu. Ke skvělé zápletce. První část má pro mě poměrně velké množství nezodpovězených otázek. :/

Oba příběhy se díky Horákové dostávají ke čtenáři prostřednictvím er-formy a tak je celá kniha poměrně detailně popsaná, především jak jsem se již zmiňovala druhá část. Autorka dokázala poměrně v krátké době popsat celkem reálné učitelské prostředí a popsat zkráceně, ale ne méně efektivně, osobnostní rysy jednotlivých postav. Žádná hlavní postava z celé knihy mi nebyla vyloženě nepříjemná, ale na druhou stranu mi ani žádná nepřirostla k srdci.
Po dalších knihách od Nadi Horákové se určitě poohlédnu a možná byste tak měli udělat i vy. Momentálně se ocitáme v nejlepším možném období pro četbu podobných českých knih jako jsou právě Ženy a lži. Lehký a rychle odsypávající děj, jednoduché souvětí se zajímavou a originální zápletkou. Ano a stále více mluvím spíše o druhé části knihy. Pokud tedy nemáte stále co vzít sebou na dovolenou, věřte mi, že tato kniha vás určitě u vody nezklame.  Knihu si můžete zakoupit ZDE.
Děkuji nakladatelství MOBA za další povedenou knihu z řad Původních českých detektivek. Po autorce Horákové na mém blogu určitě ještě uslyšíte :)


Srovname.cz  
vám poradí, kde nakoupíte knihu 
nejlevněji.

Spisovatel: Naďa HORÁKOVÁ
Nakladatelství : MOBA,2017

Počet stran :309
Vazba : detektivka
Žánr : vázaná
ISBN :978-80-243-7475-8


ANOTACE

Jižní Morava. Dva detektivní případy. A jeden sympatický starožitník, který rád pomáhá rozplétat kriminalistické hádanky. V prvním příběhu je zavražděna učitelka ve škole po rodičovských schůzkách. Ve druhém dějství se staneme svědky rodinné tragédie. Vyšetřování formálně vede mladý kriminalista Adam, ale důležitou roli v nich hrají především šarmantní starožitník Ábel a atraktivní učitelka s hříšnou duší Vilma.

Žádné komentáře:

Okomentovat