úterý 27. prosince 2016

Moudré z nebe - Richard SKOLEKNení to tak dávno, co jsem na blogu Svět mezi řádky zahlédla knihu od Richarda Skolka Moudré z nebe. Z titulní strany se na mě usmíval obtloustlý klučík, který svá začínající prsa neschoval ani pod větším trikem. Vedle něho stáli jeho podivní kamarádi. No upřímně, co si člověk má o takové knize myslet, že? Ale mě zaujalo něco úplně jiného. Ano, určitě víte co. Anotace. Kniha má být dětským deníčkem bez obalu pro dospělé. Návaznost zde ani nehledejte. Po oslovení samotným autorem jsem neváhala ani minutu a s chutí jsem se ponořila do jiného světa, kde hledání vraha není priorita číslo jedna….

 • DĚJ + HODNOCENÍ
Deníček malého Ríši je veden od roku 1992, kdy jsem se třeba zrovna já teprve narodila. Ríša na rozdíl ode mě ale neležel u maminky v náručí, ale naopak se patlal ve školce sajrajtem zvaný smůla. Jeho až často neuvěřitelné příhody pokračují až do roku 1997, kdy se dozvídá od paní učitelky podrobnosti o tom, jak se vlastně na světě dělají děti.

Je těžké popsat děj deníčku malého kluka, který často plete páté před deváté. Ríša si přeci jen zapisuje ty nejdůležitější okamžiky v jho životě, které často nemusíme vůbec, ale vůbec pobírat. Některé situace se zdají až tak neuvěřitelné, že člověk s úžasem stojí s pusou dokořán. Přeci to ale není kniha pro děti. A proč? Každý jeden příběh je něčím zvláštním a emočně silným. Najdete v nich hloubku, kterou malé dítě není schopné ještě pojmout, a přesto si u knihy odpočinete. Je totiž možné, že v mnohých Ríšových situací jste dokonce sami byli.

Moudré z nebe si mě získalo, skoro okamžitě, ale nebudu Vám lhát, ze začátku to pro mě byl docela oříšek. Já osobně jsem se nemohla vůbec začíst a obávala se, že knihu odložím na někdy jindy. Ale bylo mi líto to knize udělat. A tak jsem si ji přibalila sebou do vlaku a cestou domů se do ni opět začetla. No a konečně se to stalo. Kniha a já jsme splynuli na jednu krásnou, zábavnou a rychlou vlnu.

Hlavní problém nevidím v knize jako takové, ale v prostořekosti nebo lépe řečeno v nespisovné mluvě toho našeho Ríši. Já rozhodně nepatřím k těm, kteří neustále mluví spisovně, to vážně ne, i když bych se měla asi začít více hlídat. Nicméně je pro mě velký rozdíl, když to slyším nebo naopak když to slovo vidím napsané. Je to jako pěst mezi oči. Naprosto omračující a jediné co vidíte, jsou ty hvězdičky, lítající kolem vaší hlavy. Největší problém jsem měla se slovy, jako jsou VO dva a půl měsíce, VONO to tak bylo a PREJ to říkal. Tak to je vyloženě něco na mě. Ale přežila jsem a dokonce, a to je to hlavní, jsem si zvykla a zdárně dovedla svoji četbu do úspěšného konce.

Mé pocity na závěr knihy nebyly zrovna veselé a ten kdo knihu četl, určitě pochopí proč. Přesto jsem si celou četbu náramně užila. V některých momentech jsem se chlámala snad i přes celý vlak, nebýt to tichý oddíl číslo 23. Občas jsem se já sama zamyslela, co jsem v jeho věku myslela o dané situaci a především jsem zase mohla vidět některé situace, z pohledu malého, nevinného dítěte. Ríšu si zamilujete už po pár stranách, protože je přesně ten klučina, který je neuvěřitelně hodný, dobrácký, laskavý, ale sportovec, kterého by z něho jeho rodiče chtěli mít, nikdy, ale opravdu nikdy být nemůže. Naopak a víte co je jeho velké plus do budoucnosti? Je neuvěřitelně chytrá hlavička. Proto věřím, že se Ríša v dospěláckém světě neztratí a do budoucnosti mu přeji jen ty nejlepší zážitky.

Pokud Vás kniha opravdu zaujala, co řeknete tomu, že nyní je možné sehnat Moudré z nebe i s úžasnými ilustracemi malého Ríši, jenž mu vdechl život Štěpán Janík. Teď už opravdu neváhejte!!

Ráda bych tímto poděkovala samotnému panu autorovi za příležitost si knihu přečíst. Předčila mé očekávání.
KATY


Spisovatel: Richard Skolek
Nakladatelství : Backstage books,2015
Počet stran :96
Vazba : brožovaná
Žánr :
romány, literatura česká
ISBN :978-80-8804916-6ANOTACE
Kniha Moudré z nebe je dětským deníčkem, který je však určen dospělým čtenářům. Nenajdete zde žádnou literární uhlazenost, žádný vysoký styl, jen vyprávění malého kluka, který si nebere servítky, často odbíhá od tématu a plete páté přes deváté.

10 komentářů:

 1. Za prve musim pochvalit tu hlavní fotku, kniha na kolicku �� husty��
  O knize jsem ted videla a cetla asi tri recenze a kdyz to zprumeruji je to asi vážně pekna kniha:))
  Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, já tu knihu držela v ruce a říkám si, to chce něco víc :D Moudré z nebe no :D

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Super fotka.:) Na knihu sa síce nechystám nijako prioritne, ale môže to byť zaujímavé čítanie. Inak tiež si niekedy vravím, že by som sa mala začať spisovnejšie vyjadrovať.:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc :ú Až budeš chtít odpočívat, rozhodně po ni šáhni :D
   Já to mám tak, že když učím, musím muvit spisovně, když dělám o víkendu v baru, tak je to mnohem horší a doma ani nemluvím :D

   Vymazat
 4. Taky jsem měla možnost si knihu přečíst a byla super! Krásně mě vrátila zpátky do mého dětství :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že ano, svým způsobem to bylo velice uklidnující :)

   Vymazat
 5. O knize tedy slyším poprvé, ale díky Tvému článku se po ní určitě podívám. Už jen ta fotka s kolíčkem hodně upoutala mou pozornost, takže jsem se hned začetla. :)
  Zdraví Anita z http://gingerani.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář :) Kolíček byl prostě takové Moudré z nebe a už dlouho takový nápad nebude :D
   Katy

   Vymazat
 6. Já knihu odmítla, kdysi jsem četla ukázku a myslím, že by to nebylo nic pro mne. Ale je fajn, že se ti líbila :)

  OdpovědětVymazat